Jiří Hlavatý: POMÁHAT CÍTÍM JAKO POVINNOST

Městská nemocnice, a.s., Dvůr Králové nad Labem

Vlastník a ředitel královédvorské textilky JUTA, a.s. usiluje již dlouhou řadu let o výstavbu operačních sálů ve dvorské nemocnici. Neúnavně přesvědčoval vrcholné představitele kraje, promlouval k zastupitelům, sbíral potřebné dokumenty a informace. Jeho nabídka dvacetimilionového daru k finálnímu rozhodnutí vedení kraje jistě pomohla. „Když jsem slyšel argumenty, že dvorská nemocnice nemá budoucnost, vydal jsem se za generálním ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem. Ten mi potvrdil pravý opak. Zdejší nemocnice je podle pojišťovny v tomto regionu důležitá a nezná důvody, proč by neměla dále existovat. To považuji za zásadní,“ říká.

Není to přitom poprvé, kdy úspěšný podnikatel dvorské nemocnici výrazně pomohl. Deseti miliony korun před čtyřmi roky již podpořil výstavbu laboratoří, které se nyní nástavbou rozšíří právě o nové operační sály. Laboratoře měly být původně realizované v úspornější verzi, navíc vzdálené od hlavní budovy. „Financovali jsme tedy projekt, podle kterého by nad moderními laboratořemi vznikly nové operační sály, které nemocnice nutně potřebuje. Jsem rád, že jsme to udělali. Často říkám, že peníze budou, ale my nebudeme. Peníze nás přežijí," dodal Jiří Hlavatý.

Jeho motivace spočívá především v tom, že mu velmi záleží na městě, ve kterém se narodil a kde podniká. „Do vybavenosti města nemocnice zcela jistě patří. Je to důležité i pro naši firmu. Pokud k nám mají přijít kvalifikovaní zaměstnanci a přistěhovat se sem i se svými rodinami, musí zde být potřebná občanská vybavenost,“ říká Jiří Hlavatý, který z tohoto důvodu podporuje celkový rozvoj města, včetně lokálních živnostníků. „Při jakýchkoliv nákupech a službách oslovujeme prioritně místní podnikatele, od pořízení vánoční výzdoby až po stavební práce. Máme spočítáno, že jsme za posledních 10 let dali práci 371 místním malým firmám včetně živnostníků a zaplatili za práci a služby celkem 5 miliard korun. Není to málo. Nikdy jsem toho nelitoval, všichni nám vycházejí maximálně vstříc a jsou úžasní.“

Továrník se ale příkladně stará i o vlastní zaměstnance. Podle svých slov se neustále snaží vylepšovat jejich pracovní prostředí. „To pramení z toho, že jsem do JUTY nastoupil jako řadový dělník. Šel jsem odspodu. Proto si dnes lidí ve směnách a jejich práce nesmírně vážím.“ Nevídaný je také jeho systém bezúročných půjček. „V době, kdy se vyrojilo obrovské množství nabídek na rychlé půjčky s nehoráznými úroky a podmínkami, nechal jsem vytisknout plakáty, kterými jsem oblepil všechny naše továrny. Stálo tam, že pokud někdo z našich zaměstnanců potřebuje půjčku, ať si půjčí v práci. Půjčujeme na nulový úrok, splátky se strhávají z platu. Neptáme se, na co peníze jsou, zkrátka je druhý den pošleme přímo na účet zaměstnance,“ vysvětluje Hlavatý.

Při otázce na to, co ho k neustálé pomoci lidem motivuje, se příliš nezamýšlí. „Cítím to jako svou povinnost. Mám silné sociální cítění. A zároveň mi záleží na tom, jak se o mně za mými zády mluví. Chtěl bych, aby o mně lidé mluvili v dobrém,“ říká podnikatel, pro kterého je charakter člověka důležitý i při výběru zaměstnanců. Raději prý upřednostní člověka, který je takříkajíc na stejné vlně a má dobré charakterové vlastnosti, před někým, kdo je odborně zdatnější, ale chybí mu pokora. To je i důvodem, proč věří, že většina zaměstnanců JUTY považuje za svou čest, že mohli dvorskou nemocnici prostřednictvím svého zaměstnavatele podpořit.

Lucie Chytilová, PR manažerka Zdravotnického holdingu KHK