Vydařený Den zdraví a Den sociálních služeb

Městská nemocnice, a.s., Dvůr Králové nad Labem

Kdo ve čtvrtek 30. května odpoledne zavítal na královédvorské náměstí T. G. Masaryka, mohl si nechat změřit tlak a cukr v krvi, naučit se správnou hygienu rukou nebo preventivní samovyšetření prsou, vyzkoušet si první pomoc, svézt se na simulátoru nárazu, prohlédnout si vybavení a techniku záchranářů i hasičů a především dozvědět se něco o široké nabídce sociálních a zdravotních služeb na Královédvorsku. Společná prezentace těchto aktivit se uskutečnila během Dne zdraví a Dne sociálních služeb, kterou uspořádalo město Dvůr Králové nad Labem ve spolupráci s Městskou nemocnicí Dvůr Králové nad Labem.

Akce se konala ve spolupráci s pětadvacítkou organizací a institucí, které ve městě a v regionu zdravotní a sociální služby poskytují nebo zajišťují související volnočasové služby a aktivity.

Z oblasti zdravotnictví svou činnost prezentovali pracovníci Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem, Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, Českého červeného kříže a organizace Mamma help.

Poskytovatele profesionálních sociálních služeb zastupovaly: Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem, Farní charita Dvůr Králové nad Labem, Diakonie ČCE – středisko Dvůr Králové nad Labem, Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem, Misericordia, Domov sv. Josefa, Centrum LIRA – centrum pro podporu rodiny a dítěte, Oblastní charita Hradec Králové – Středisko rané péče Sluníčko, Život Hradec Králové – tísňová péče, RIAPS – stacionář pro osoby s duševním onemocněním, Domácí hospic DUHA, Most k životu a Barevné domky Hajnice.

Svou činnost představili také zástupci dalších institucí, které zajišťují volnočasové aktivity: Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR – základní organizace Dvůr Králové nad Labem, Svaz diabetiků ČR – pobočný spolek Dvůr Králové nad Labem, Klub Parkinson Červený Kostelec, Královédvorská Arnika, Klub důchodců v Sadové, Klub důchodců Žireč a Mateřské centrum Žirafa.

Nechyběli ani zástupci BESIPu, kteří přivezli simulátor nárazu. Zároveň si dospělí zájemci mohli vyzkoušet speciální brýle, které simulují stav po požití alkoholu či návykových látek a poukazují na výrazné snížení schopnosti vnímat okolí a zhoršenou koordinaci pohybu.

Na stanovišti dobrovolných hasičů z Verdeka se bylo možné občerstvit a prohlédnout si vybavení hasičů včetně motorového člunu. V doprovodném kulturním programu vystoupily žákyně tanečního oboru ZUŠ R. A. Dvorského s tanečními choreografiemi a s choreografiemi pro mažoretky.

„Akci jsme chystali několik měsíců a jsem ráda, že se až na drobnosti vše vydařilo. K velmi dobré návštěvnosti navíc určitě přispělo i krásné počasí. Chtěla bych tedy poděkovat nejen těm, kteří se na organizaci podíleli, ale také zástupcům zúčastněných organizací a spolků, které se zde prezentovaly. Doufám, že do toho s námi půjdou opět za rok,“ podotkla Kateřina Pištorová, vedoucí odboru školství, kultury a sociálních věcí na Městském úřadě Dvůr Králové nad Labem, která se svým týmem akci připravila.

Na náměstí T. G. Masaryka zavítal i starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím, který akci zahajoval. „Těší mě, že sociální a zdravotní služby ve městě a v regionu mají patřičnou kvalitu a jejich nabídka včetně nabídky souvisejících aktivit je opravdu rozmanitá. S ohledem na stále se zvyšující věk obyvatel jsou totiž tyto služby stále potřebnější,“ dodal Jan Jarolím.

Ing. Mgr. Miroslava Kameníková, tisková mluvčí Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem